اطلاعات در مورد کیفیت تصویر های مختلف, صوتی تصویری

تکنولوژی نانوسل چیست؟

تکنولوژی نانوسل چیست؟

تکنولوژی نانوسل چیست؟

تکنولوژی نانوسل چیست؟

کلمه نانو معمولا به معنی “بسیار کوچک” است. ال جی نیز در تلویزیون های جدید خود از یک غشای بسیار باریک به ضخامت 10 به توان منفی 9 متر استفاده کرده و به دلیل ضخامت بسیار کم این تلقی، نام تکنولوژی جدید خود را نانو گذاشته است.

پیش از هر چیز باید بدانید که LED TV  یا LCD LED-Backlit TV در واقع همان LCD TV هستند با این تفاوت که در LED TV ها، لامپ های LED وظیفه تولید نور پس زمینه پنل را برعهده دارند ولی در LCD ها نور فلورسنت روشنایی پنل را تامین می کند.

بطور کلی LED TV ها به دو دسته تقسیم می شوند.

FULL-LED یا تمام ال ای دی از ال ای دی حاشیه ای ضخیم تر هستند. این نوع تلویزیون ها شبیه تلویزیون های LCD اصلی عمل می کنند، با این تفاوت که به جای CCFL نور پس زمینه توسط LED تولید می شود. در Full-array یا Full LED تمام LED ها در سرتاسر پشت پنل LCD چیده شده اند.

EDGE-LED یا ال ای دی حاشیه ای معمولا باریکتر و سبک تر از فول ال ای دی ها هستند، به همین دلیل برای نصب روی دیوار مناسب تر می باشند. برخلاف Full-LED ها در Edge-LED تمام LED ها در در لبه های پنل قرار دارند و در سرتاسر پشت پنل گسترده نشده اند اما LED ها قادرند نور را به مرکز و سطوح دیگر صفحه بتابند این عمل را Light Guide می نامند.

هر دو دسته می توانند دارای قابلیت Local Dimming یا تاریکی موضعی باشند.

Local Dimming به معنای قابلیت کنترل کم یا زیاد کردن روشنایی قسمت های مختلف پنل با استفاده از کنترل LED هاست. تعداد نقاط کنترل نور در تلویزیون هایی که مجهز به تکنولوژی Local Dimming هستند، متفاوت است. هر چه تعداد این نقاط قابل کنترل نور بیشتر باشد، کیفیت تلویزیون ها بهتر است. تلویزیون های Full LED که مجهز به تکنولوژی Local Dimming نیز باشند کیفیت تصویر و رنگ بندی بسیار خوبی دارند.

نانو سل چیست؟

تکنولوژی نانوسل چیست؟

مهمترین مشکل Local Dimming یا همان تاریکی موضعی، Clouding یا درز نور ال ای است. این مشکل باعث می شود نور نقاط روشن بر روی نقاط تاریک تاثیر بگذارد. یعنی نور تابیده شده از نقاط روشن به نقاط تاریک درز کرده و میزان تاریکی نقاط تاریک را کم می کند. به این ترتیب اگر روشی برای جلوگیری از درز این نور به نقاط تاریک پیدا شود، تلویزیون های با کیفیت تری را مشاهده خواهیم کرد.

و حالا نقش تکنولوژی نانو در کیفیت تصویر

ال جی با استفاده از یک تکنولوژی جدید که نانو نام دارد، جلوی درز نور تابیده شده به نقاط تاریک را می گیرد. به دلیل باریکی قشای به کار رفته در این تکنولوژی، آن را تکنولوژی”نانو” نامگذاری کرده اند.

همانطور که اشاره کردیم تلویزیون های Full LED معمولا ضخامت بیشتری نسبت به تلویزیون های Edge LED دارند. تکنولوژی نانو علاوه بر تاثیر بر روی ظاهر تلویزیون بر کیفیت تصویر تاثیر گذاشته و از ایجاد پدیده Clouding یا “درز نور در تصاویر” تیره جلوگیری می کند.

 

تلویزیون‌های نانو سل Super UHD ال‌جی رنگ‌های پایداری دارند و هیچ اختلاف رنگی برای آن هایی که درست جلوی تلویزیون نشسته‌ اند و آنهایی که برنامه‌ها را با زاویه ۶۰ درجه مشاهده می‌کنند دیده نمی‌شود.از آن جا که معمولا درصد بالایی از افراد از گوشه و کنار به تلویزیون نگاه می کنند، ممکن است تصاویر و رنگ ها را به صورت در هم بر هم ببینند و شاهد اعوجاج در تصاویر باشند.حال در تلویزیون های جدید این ذرات نانو متری با جذب نور زرد اضافی ،کیفیت رنگ ها را بالا برده و جزئیات بیشتری از تصاویر را نسبت به تلویزیون های معمولی نمایش می دهند و همین امر باعث می شود افراد مجبور نباشند حتما از زاویه روبرویی به تلویزیون نگاه کنند.

تلویزیون هایی که نانو سل دارند عبارتند از,uk7500 uj752,sj800v,sj850,sk7900

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *