به گزارش بانه سیتیبسیاری از تلویزیون‌های هوشمند، با انواع دستگاه‌ها و اتصالات در ارتباط هستند و بدین ترتیب، در صورت لزوم به صورت خودکار روشن و خاموش می‌شوند. با اینحال، اگر تلویزیون صفحه تخت شما به طور مداوم روشن و خاموش می‌شود، یک یا دو عمل ساده وجود دارند که می‌تواند برای رفع مشکل انجام داد. ما در این مطلب به بررسی علت روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون‌های ال جی، سامسونگ و سونی و راه حل این مشکل پرداخته‌ایم.

علت روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

1. تلویزیون‌های سامسونگ

به طور پیش‌فرض، برخی از دستگاه‌های HDMI به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که هنگامی که روشن می‌شوند، تلویزیون را نیز روشن می‌کنند. این ویژگی به نام «Anynet+» یا «HDMI-CEC» شناخته می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که هر دو دستگاه را از طریق یک ریموت، کنترل کنید. در صورتی که می‌خواهید دستگاه خود را به صورت جداگانه روشن یا خاموش کنید، می‌توانید این قابلیت را در Settings> General> External Device Manager خاموش کنید، اما دیگر نمی‌توانید از یک ریموت برای هر دو دستگاه استفاده نمایید.
اگر همچنان با مشکل روبرو هستید، برای عیب‌یابی و رفع مشکل روشن یا خاموش شدن خود به خود تلویزیون سامسونگ، موارد زیر را دنبال کنید.
1. تلویزیون را به مدت ۳۰ ثانیه از برق بکشید و سپس دو باره به برق بزنید.

 

از برق کشیدن تلویزیون

2. نرم‌افزار را به روز‌رسانی کنید. در برخی موارد این کار می‌تواند مشکل را برطرف کند، که البته مقداری ریسک وجود دارد. اگر تلویزیون در حین بروزرسانی خاموش شود، ممکن است آسیب ببیند. بسته به سرعت شبکه اینترنت، بروزرسانی می‌تواند تا 30 دقیقه طول بکشد، بنابراین اگر خاموش شدن تلویزیون با فواصل بیشتری است، این کار را بکنید.
3. گزینه‌ی روشن کردن با موبایل (Power On with Mobile) را غیرفعال کنید. تلویزیون‌هایی که می‌توانند به « SmartThings» متصل شوند می‌توانند توسط یک دستگاه سازگار، گاه به صورت خودکار روشن شوند. در صورتی که سیگنال‌های غیرطبیعی «روشن» از طریق شبکه بیسیم به تلویزیون ارسال شود، این عملکرد را فعال کرده و تلویزیون را روشن می‌کنند.اگر این قابلیت را نمی‌خواهید، به Settings> General> Network> Expert Settings> Power On with Mobile بروید و آن را خاموش کنید.
در پایان اگر مشکل خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون سامسونگ شما حل نشد، با مرکز خدمات سامسونگ تماس بگیرید.

2. تلویزیون‌های سونی

برای عیب‌یابی مشکل روشن و خاموش شدن خودبه‌خود تلویزیون‌های سونی، مراحل زیر را دنبال کنید. توجه داشته باشید که مدل تلویزیون‌ شما ممکن است دارای ویژگی‌های زیر برای انجام مراحل نباشد. در این صورت باید دفترچه‌ی راهنمای دستگاه را مطاعه نمایید.
1. نرم‌افزار تلویزیون را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید.
2. اطمینان حاصل کنید که سیم برق به درستی به پریز و تلویزیون متصل باشد. اگر سیم برق از پشت تلویزیون قابل جدا شدن است، حتما آن را بررسی کنید که محکم وصل باشد. همچنین در صورتی که از آداپتور برق جداگانه استفاده می‌کنید، اتصال بین آداپتور و سیم برق را چک کنید.
3. در صورتی که از یک دستگاه محافظ الکتریکی استفاده می‌کنید، آن‌را جدا نمایید تا مطمئن شوید مشکل از آن دستگاه نیست.
4. تلویزیون را به یک پریز دیگر متصل کنید تا اطمینان حاصل شود مشکل از پریز نیست.
5. دکمه‌ی Power روی تلویزیون را فشار دهید (نه دکمه‌ی روی ریموت کنترل را) و آن را روشن کنید. اگر تلویزیون روشن شود، مشکل از کنترل است. ممکن است باتری‌های آن نیاز به تعویض داشته باشند.
6. سنسور ریموت روی تلویزیون را بپوشانید تا بررسی کنید آیا کنترل در حال ارسال سیگنال ناخواسته به تلویزیون است یا نه.
7. تمامی دستگاه‌های خارجی را، به جز کابل برق، از تلویزیون بکشید (USB، LAN، HDMI، آنتن و غیره) و تلویزیون را روشن کنید. اگر تلویزیون روشن ماند، دستگاه‌ها را یک به یک به تلویزیون وصل کنید تا متوجه شوید کدام یک در حال ایجاد مشکل است.
8. وای‌فای را خاموش کنید. ممکن است یک بروزرسانی این مشکل را ایجاد کرده باشد. در صورتی که مشکل از این بود، لازم است Power تلویزیون ریست شود.

اگر تلویزیون با فواصل زمانی ثابت، مثلا هر 30 دقیقه یکبار، روشن یا خاموش می‌شود، یا اگر تلویزیون هنگام اتصال به HDMI روشن یا خاموش می‌شود، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • درصورتی که تلویزیون شما در فواصل زمانی منظم، مانند 30 دقیقه تا یک ساعت، روشن یا خاموش شود، به احتمال زیاد ناشی از عملکرد قابلیت‌های « power saving» مثل استندبای یا تایمر باشد.
  • اگر تلویزیون هنگام اتصال یک HDMI روشن یا خاموش می‌شود، تنظیمات « Bravia Sync» را بررسی نمایید.
    درصورتی که با انجام مراحل بالا، مشکل روشن و خاموش شدن خودبخودی تلویزیون سونی شما حل نشد، تلویزیون را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

3. تلویزیون‌های ال جی

روشن و خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی، اغلب به علت تنظیمات تایمر است:
1. در تلویزیون‌هایی که دارای سیم برق جداشدنی هستند، بررسی کنید که آیا سیم به خوبی در پشت تلویزیون جای گرفته یا خیر.
2. بررسی کنید که آیا سیم برق به خوبی در پریز قرار گرفته است یا خیر.
3. برای آنکه بررسی کنید تایمر روشن است یا خیر، باید دکمه‌ی Smart را بر روی ریموت کنترل فشار دهید. سپس در منو وارد Setting> TIME شوید و در نهایت Enter یا اسکرول وسط را فشار دهید.

 

منوی تنظیمات تایمر تلویزیون ال جی

Off time؛ تلویزیون را در ساعت مشخصی در هر روز خاموش می‌کند. این گزینه باید خاموش باشد.
On time؛ تلویزیون را در ساعت مشخصی در هر روز روشن می‌کند یا اگر این گزینه تنظیم باشد، در صورت عدم استفاده از تلویزیون (فشار ندادن هیچ دکمه‌ای) تلویزیون پس از 2 ساعت خاموش میٰ‌شود. بررسی کنید که این گزینه نیز خاموش باشد.
Sleep time؛ این گزینه تلویزیون را بعد از مدت زمانی که مشخص شده باشد، به حالت Sleep وارد می‌کند.
4. اگر گزینه‌های بالا مشکل شما را حل نکرد، تلویزیون را با به مدت 30 ثانیه از برق بکشید و سپس دوباره روشن کنید.
در صورتی که مشکل از تایمر نباشد، موارد دیگری نیز هستند که می‌توانند باعث خاموش ی

 

ا روشن شدن خودبخودی تلویزیون شوند. این اتفاق معمولا در زمانی تماشای ویدئوهای استریمینگ سنگین رخ می‌دهد. تلویزیون به دلیل کمبود حافظه یا کش بیش از حد، خاموش می‌شود تا اطلاعات غیرضروری ذخیره شده حذف شوند. در چنین مواقعی ممکن است پیام « This app will now restart to free up more memory» را پیش از راه‌اندازی دوباره مشاهده خواهید کرد.
اگر هیچ یک از روش‌های بالا عمل نکرد، لازم است تلویزیون خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید یا با مرکز خدمات ال‌جی تماش بگیرید.

سخن پایانی

امیدواریم که خواندن مطلب بالا، در عیب‌یابی مشکل و حل آن به شما کمک کند. تمامی موارد بالا برگرفته از پشتیبانی وبسایت‌های سازنده‌‌ی این محصولات هستند و بنابراین، انجام آن‌ها هیچ آسیبی به تلویزیون شما وارد نخواهد کرد. عموما بازگردانی تلویزیون به تنظیمات کارخانه، مشکل خاموش و روشن شدن ناگهانی تلویزیون‌ها را برطرف می‌کند، اما باید توجه داشته باشید که اینکار تمامی تنظیماتی که تا به حال بر روی دستگاه خود اعمال کرده‌اید را پاک می‌کند. اگر شما هم تجربه‌ای در این خصوص دارید، آن را با ما و مخاطبان بانه سیتی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383