به گزارش بانه سیتی – می‌خواهید بدانید چه کسی واقعا مخترع تلویزیون بوده است؟ حقیقت این است که پاسخ این سوال کمی دشوار است. ایده‌ی تولید وسیله‌ای که تصاویر متحرک را منتقل کند، مدت‌ها قبل از ساخت اولین تلویزیون وجود داشته‌است. در اواخر قرن نوزدهم، برخی دانشمندان کشفیات موثری در این زمینه به ثبت رسانیدند که بدون آن‌ها اولین تلویزیون نمی‌توانست تولید شود. در دهه 1920 میلادی بیش از 50 مخترع از ژاپن، انگلیس، آلمان، آمریکا و روسیه تلاش جدی در راستای اختراع تلویزیون کردند که بسیاری نتایج امیدوارکننده‌ای داشتند. اما چه کسی کار را تمام کرد؟ در این مطلب خواهید فهمید.

اختراع اولین تلویزیون مکانیکی

اگر تلویزیون را وسیله‌ای تعریف کنیم که تصاویر را با تنوع مداوم انتقال می‌دهد، مخترع تلویزیون یک مهندس اسکاتلندی، به نام «جان لوجی بایرد» خواهد بود. او کسی بود که اولین تلویزیون مکانیکی جهان را ساخته و به نمایش گذاشته است. بایرد همچنین اولین تلویزیون رنگی را اختراع کرد و در حضور عموم به نمایش گذاشت.

فارنزورث: مخترع اولین تلویزیون الکترونیکی

فارنزورث تنها 14 سال داشت که این ایده‌ی تاثیرگذار بر تمام زندگیش را در ذهن می‌پروراند. ایوان شوارتز می‌نویسد فارنزورث از شش سالگی آرزو داشت مخترع شود. این مخترع نهایی تلویزیون، تا پایان عمر خود بیش از 300 پتنت به ثبت رسانید که به تلویزیون و برخی زمینه‌های دیگر مرتبط بودند. در اوت سال 1930، او توانست یک حق اختراع برای اولین سیستم تلویزیونی الکترونیکی دریافت کند، تقریبا یک دهه بعد از آنکه ایده‌ی تلویزیون به ذهنش رسید.

فارنزورث اولین کسی نبود که رویای تلویزیون را در سر می‌پرورانید، اما مهمتر از همه اولین کسی بود که توانست راهی برای ساخت آن، جدا از جنبه‌های مکانیکی، پیدا کند. بزرگترین مشکلی که مخترعین برای طراحی تلویزیون با آن روبرو بودند، نحوه انتقال داده‌های تصویری بود. نوآوری محوری فارنزورث این بود که شیوه‌ای برای انجام این کار متصور شد که تنها مبتنی بر فناوری الکترونیکی بود. به همین دلیل چنین نمایشگری به خاطر توانایی‌های محدود یک سیستم انتقال تصویر مکانیکی، مانند آنچه تلویزیون‌های پیشین استفاده می‌کردند، دچار کاهش سرعت نمی‌شد. شوارتز، کسی که در رابطه با فارنزورث یک کتاب نوشته است، این اتفاق را اینگونه شرح می‌دهد:

«به گفته بستگان بازمانده، فارنزورث هنگامی که در مزرعه‌ی خانوادگیش، یک کلوخ شکن اسب کش را می‌راند، به ایده‌ی یک تلویزیون الکترونیکی – و نه مکانیکی – فکر می‌کرد. وقتی که او یک زمین سیب زمینی را به صورت مستقیم و موازی شخم می‌زد، یک تلویزیون را در خطوط به جا مانده بر روی زمین دید. او سیستمی را در ذهن تداعی می‌کرد که می‌توانست تصویر را به به یک خط افقی تبدیل کند و سپس در انتهای خط، دو مرتبه آن خطوط را به صورت تصویر درآورد. تنها الکترون‌ها می‌توانستند یک شکل متحرک واضح را ضبط، منتقل و بازتولید کنند. این تجربه‌ی وی در سن 14 سالگی رخ داد.»

 

اولین تلویزیون الکترونیکی

 

میان این بینش و ثبت اختراع تلویزیون توسط فارنزورث فاصله‌ی زیادی وجود دارد. او به همراه همسرش الما گاردنر فارنزوررث، از یوتا به کالیفرنیا نقل مکان کرد تا به جامعه‌ی تصویرگران نزدیکتر باشد و در زمینه‌ی ایده‌ی خود تلاش کند. سپس در سال 1927، روزنامه‌ی نیویورک تایمز اینگونه نوشت: فیلیو و الما اولین انتقال تصویر را به تماشا نشستند: یک خط افقی، به یک گیرنده در اتاق دیگر انتقال داده ‌شد. دو سال بعد، فانزورث تصویری از الما و برادرش را منتقل کرد و الما را به اولین زنی که به تلویزیون رفت، تبدیل کرد.

شوارتز می‌نویسد، فارنزورث باهوش، جوان و مورد حمایت «سرمایه‌گذاران وایلدکت»، پیش‌نمایشی از نوآوران فناوری در سیلیکون ولی بود. در تاریخ 3 سپتامبر سال 1928،‌عکسی از او در سناریو سن‌فرانسیسکو به همراه تیتر «جوان نابغه» به ثبت رسید که در کنار ماشین انقلابی خود ایستاده است.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید، اختراع تلویزیون الکترونیکی، به شکل امروزی آن، در یک شب اتفاق نیافتاده و شاید اگر منصفانه بنگریم، تنها به دست یک نفر نیز نبوده است. سلسله‌ای از اختراعات دست به دست به فانرنزورث رسیدند تا او کسی باشد که این اختراع بزرگ و انقلابی را به ثبت می‌رساند. نظر شما چیست؟ چقدر از اختراع فارنزورث راضی هستید و چقدر از آن استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را با ما و همراهان بانه سیتی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383