لباس ها در داخل ماشین لباسشویی برای تمیز شدن مراحل مختلفی را پشت سر می گذراند. این مراحل به صورتی هستند که از خیس شدن و کف کردن شروع می شوند تا اینکه توسط ماشین لباسشویی خشک نیز خواهند شد. هر یک از این مراحل یک سری از قطعات ماشین لباسشویی را درگیر خود می کند و در صورتی که این قطعات به درستی عمل نکنند، عمل شستشوی لباس ها به حالت تعلیق در خواهد آمد. یکی از قطعاتی که مربوط به عمل آبگیری ماشین لباسشویی است و هنگامی که ماشی لباسشویی نیاز به باز کردن ورودی آب دارد فعال می شود، هیدروستات ماشین لباسشویی نام دارد. این قطعه که به صورت الکتریکی مکانیکی عمل می کند، بیشتر وظایف کنترلی را بر عهده دارد. ما در این مقاله که در ادامه خدمت شما ارائه خواهیم داد، در مورد هیدروستات ماشین لباسشویی بحث خواهیم کرد.

هیدروستات ماشین لباسشویی

یکی از مهم ترین قطعاتی که در ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد و نقش بسیار کلیدی نیز دارد، هیدروستات نام دارد. اصلی ترین وظیفه ای که بر عهده هیدروستات قرار گرفته است، تنظیم سطح آب وارد شده به داخل مخزن ماشین لباسشویی است. این قطعه دارای یک ولوم است که با استفاده از آن می توان سطح آب ورودی به داخل مخزن ماشین لباسشویی را تنظیم نمود. در اصل تنها قطعه ای که با استفاده از آن می توان میزان آب ورودی به داخل مخزن ماشین لباسشویی را کم یا زیاد کرد، هیدروستات است. در ادامه به معرفی این قطعه و انواع آن خواهیم پرداخت.

انواع هیدروستات ها در ماشین های لباسشویی

هیدروستات ها در ماشین های لباسشویی به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

  • هیدروستات های سه فیشی

همان طور که از نام این هیدروستات ها پیدا است، با سه فیش در محل مورد نظر نصب می شوند. در واقع این هیدروستات ها  به صورتی طراحی شده اند که آب ورودی به مخزن را به صورت یکنواخت و تا بالا آمدن و رسیدن به حد لازم وارد کند و پس از آن به صورت یک دفعه آب را قطع کند. این هیدروستات ها نوع ساده تر این قطعه هستند و با استفاده از ولوم آن می توان دبی آب ورودی به داخل مخزن را نیز تنظیم کرد.

  • هیدروستات های شش فیشی

در هیدروستات های شش فیشی برای متصل کردن هیدروستات به ماشین لباسشویی از شش فیش استفاده می شود. بر خلاف هیدروستات های سه فیشی آب ورودی به داخل مخزن در ماشین های لباسشویی که از هیدروستات شش فیشی استفاده می کنند به صورت یکنواخت نیست. دبی آب در ابتدا که ورودی آب به داخل مخزن شروع می شود، از کم شروع شده و رفته رفته زیاد می شود. این عمل به این دلیل است که در ابتدا لباس ها به خوبی خیس شوند. در میانه های راه دبی به بیشترین حد خود می رسد و بعد از آن دوباره روند کاهشی را شروع می کند. همراه با این روند کاهشی، هیتر دستگاه نیز روشن شده تا فرآیند خشک کردن لباس ها آغاز گردد.

هیدروستات از چه اجزایی تشکیل شده است؟

هیدروستات از قسمت های متفاوتی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه ای جداگانه را برعهده دارند.

شیلنگ فشار هیدروستات

یکی از این اجزا شیلنگ هیدروستات است. این شیلنگ به صورت مستقیم به محفظه فشاری که در پایین مخزن ماشین لباسشویی قرار دارد متصل است. این شیلنگ با استفاده فشار کار می کند. در واقع  وقتی سطح آب داخل مخزن ماشین لباسشویی بالا می آید، در داخل شیلنگ نیز این اتفاق خواهد افتاد. همین امر سبب می گردد که فشار در داخل شیلنگ و پس از آن هیدروستات بالا رود و همین امر به هیدروستات این پیام را می دهد که وقت قطع کردن آب است.

ولوم هیدروستات

یکی دیگر از اجزایی که در داخل هیدروستات مهم است، ولوم  نام دارد. با استفاده از این قطعه می توان تعیین کرد که سطح آب در داخل مخزن تا چه ارتفاعی رشد کند. البته ولوم نیز یک حد بیشینه و کمینه دارد که شما مجاز به تنظیم سطح آب بین این دو ارتفاع هستید.

 

مشکلات مربوط به  هیدروستات در ماشین لباسشویی

همان طور که عنوان نمودیم، هیدروستات ماشین لباسشویی وظیفه تنظیم سطح آب را در داخل مخزن لباس این دستگاه دارد. در واقع هر مشکلی که مربوط به عدم تنظیم سطح آب در داخل ماشین لباسشویی باشد با رجوع به هیدروستات قابل حل است. در ادامه مشکلاتی را که برای ماشین لباسشویی پدید می آید و با استفاده از هیدروستات می توان آن ها رفع نمود، عنوان خواهیم کرد.

تنظیم هیدروستات

در صورتی که در داخل ماشین لباسشویی سطح آب بیش از حد بالا باشد و یا نیز بیش از حد پایین باشد می توان با استفاده از هیدروستات و تنظیم آن این مشکل را رفع نمود. تنظیم کردن هیدروستات با چرخاندن ولوم آن با استفاده از یک پیچ گوشتی قابل انجام است. اگر آب ورودی به داخل ماشین لباسشویی از حد دلخواه شما کمتر بود پیچ را باز کنید و در حالتی که سطح آب بیشتر از حد مجاز بود پیچ هیدروستات را ببندید.

در صورتی که ماشین لباسشویی شما به صورت کلی مرحله آبگیری را صورت ندهد یا مرحله آبگیری را به انتها نرساند می تواند ایراد به وجود آمده در ماشین لباسشویی شما در قسمت هیدروستات باشد.

تظیم هیدروستات بعد از آبگیری

در صورتی که ماشین لباسشویی شما در قسمت آبگیری کردن هیچ مشکلی ندارد و این مرحله را به درستی تمام به نتیجه می رساند اما در عملیات های بعدی متوقف می گردد، نشان از ایراد در پلاتیم های موتور تغذیه هیدروستات است. در این با فوت کردن به داخل لوله هیدروستات آن را امتحان کنید و ببینید آیا پلاتین ها با مشکل مواجه شده اند یا خیر.

در صورتی که پلاتین ها با مشکل رو به رو بودند، چاره ای جز تعویض آن ها ندارید.

ما در این مقاله در مورد هیدروستات، انواع آن و چگونگی عملکرد آن به صورت کامل صحبت کردیم. آیا برای شما سوالی یا ابهامی ایجاد شد؟ آیا نظر، انتقاد یا پیشنهادی برای در میان گذاشتن دارید؟ آن را با ما در قسمت ” ارسال نظر ” به اشتراک بگذارید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad

نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

برای مشاهده نماد اعتماد کلیک کنید

 

فروشگاه بانه سیتی

تماس با ما:

09187844373

09187844383